Z kart historii…
Szkolnictwo w Krysku do 1965r.
Ważną rolę w życiu parafii odgrywały szkoły parafialne i klasztorne, których zadaniem było wychowywanie młodzieży w duchu religijnym, a w okresie późniejszym przygotowanie do zajęć praktycznych. Prawdopodobnie w parafii Krysk także zorganizowano placówkę oświatową dla dzieci chłopskich, zwłaszcza w okresie zimowym.
W początkach XX wieku istniała na terenie Kryska czteroklasowa szkoła podstawowa. Zajęcia prowadziła jedna nauczycielka, która prawdopodobnie pod względem materialnym wspierana była przez dziedzica, w tym czasie był to Wiesław Racięcki, gdyż jak pamiętali uczniowie „nauczycielce przynosili obiady ze dworu”. Budynek szkolny stanowił nieistniejący już czworak dworski.
W 1940r. pałac dworski opuścili jego prawowici właściciele- państwo Dąbrowscy. W okresie okupacji hitlerowskiej budynek zajmowali Niemcy. Wiosną 1945r. miejscowy organista Chonchera „sprowadził” do Kryska Stanisława Piotrowskiego i zaproponował mu nauczanie młodzieży. Na zebraniu ogółu mieszkańców Kryska ustalono, że szkoła będzie się mieścić w pałacu podworskim, a nauczyciela utrzymywać będą mieszkańcy. Lokal nie był wyposażony w niezbędny sprzęt szkolny. Chłopi samodzielnie wykonali ławki i inne przedmioty niezbędne w izbie lekcyjnej. Tak powstała szkoła powszechna o programie nauczania czterech klas podstawowych. Rozpoczęła swą działalność 27 sierpnia 1945r. Była to filia szkoły w Naruszewie. Początkowo nauczano młodzież i dorosłych.
Stanisław Piotrowski nauczał przez 2 lata, tyle samo pracowała S. Ruszczakowa, S. Piotrowska i E. Lesiak. Do 1955r. funkcję kierownika pełniła J. Różycka. W latach 1955-1960 Danuta Domańska. Od 1960 do 1965r. kierownikiem był Dionizy Jaskólski.