Ct-sl-1 Ct-sl-2 Ct-sl-3 Ct-sl-4
 
 
 
 
 
MUZEUM SZKOLNE W KRYSKU

Dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Krysku od zawsze interesowały się historią. Chętnie przynosiły stare przedmioty wyszperane na strychach i w piwnicach. Tak powstał pomysł założenia szkolnego muzeum.

Sprzyjającym wydarzeniem było zatrudnienie p. Zbigniewa Kretkiewicza- nauczyciela języka polskiego, z zamiłowania historyka, który posiadał doświadczenia kolekcjonerskie z pracy w szkołach w Jońcu i Siedlinie.

Od 1993r. w kolekcjonerską działalność została zaangażowana młodzież oraz ich rodzice i dziadkowie. Eksponatów przybywało w szybkim tempie. Ówczesny dyrektor szkoły p. Maciej Adamuszewski wygospodarował pomieszczenie na szkolne muzeum.  Tak powstało miejsce, które stało  się przedmiotem dumy całej społeczności szkolnej, doceniane również  przez odwiedzających.  Biskup Marcinkowski z Płocka  w księdze pamiątkowej napisał : „ Z całego serca błogosławię młodzieży i opiekunom muzeum w Krysku, którzy tak pięknie kultywują tradycję narodową”.

Co jest w naszym muzeum?

Są lampy, latarnie, świeczniki. Są skrzynie, pudła i pudełka. Przedmioty codziennego użytku: żelazka, telefony, wagi, maszynki. Jest sporo białej broni,  hełmy,  czapki  wojskowe. Są nawet XVII- wieczne książki, modlitewniki, kalendarze, medale, listy, ordery. Są kołowrotki, cepy, drewniane siodło i wiele, wiele innych…

Nadal szukamy eksponatów do szkolnego muzeum. Może ktoś posiada jakiś stary przedmiot i zechce go przekazać na rzecz szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do odwiedzin !!!

 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Avero we współpracy z  Software & Service.